PSİKOLOG İZMİR

Psikolog Desteği Hizmeti Almak

Psikoloji her ne kadar insan davranışlarını inceleyen bir bilim dalı gibi gözükse de aslında çıkış noktasında hayvanların bilişsel süreçleri yatmaktadır. Araştırmalar öncelikle hayvanların düşüncelerini anlamak adına başlatılmıştır. Konuşma yetilerine sahip olmayan hayvanların, düşünce yapılarının ve içgüdülerinin öğrenilmesi amacı ile yapılan çalışmalar insan psikolojisini anlamak adına bir ilham haline gelmiştir. Psikoloji bilimi ile uğraşan kişilere psikolog denilmektedir. Bu bilime ilgi duyanlar ve bu unvanı hak eden kişilerin oldukça donanımlı, araştırmacı, yenilikçi ve sağlam bir kontrol mekanizmasına sahip olması gerekmektedir. Çevre koşullarını, insanların duygu ve davranışlarını, insan ve çevre arasındaki ilişkilerin iyi tespit edilmesini sağlamaları gerekmektedir. İnsan doğumundan itibaren psikolojik açıdan oldukça farklı evreler geçirmektedir. Gün içinde dahi farklı psikolojilere bürünebilen insanoğlunu anlayabilmek, psikolojisini çözebilmek oldukça zor bir iştir. Bu nedenle alanında uzman psikolog desteği hizmeti alınması en uygun davranış olacaktır.

İnsan Psikolojisi Nedir?

İnsan psikolojisi nedir kısaca anlatmak gerekirse; çevresel etkiler veya kişisel sebepler sebebi ile insanların zihinsel süreçlerinde yaşanan tüm durumlar insan psikolojisini oluşturan temel kavramlardır diyebiliriz. İnsan psikolojisini günümüzde etkileyen oldukça farklı sebepler bulunmaktadır. Bunlardan ilki ekonomik sıkıntılar olarak sıralanabilmektedir. Günümüz şartlarında bireylerin en fazla sıkıntı yaşadığı konulardan biri olan ekonomik şartlar insan psikolojisini oldukça etkilemektedir. Bunun yanı sıra işsizlik konusu da kişilerin hem psikolojisini hem de aile ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen bir diğer faktörlerdendir. Ayrıca duygusal eksiklikler kişilerin psikolojik sağlığını oldukça etkileyen bir başka faktördür. Genel olarak aile sevgisinden uzak olanların, ilişkilerinde mutsuzluklar yaşayanların psikolojilerinde bozukluklar yaşanabilmektedir. Modern insan, psikolojik olarak kendini başarısız hissetme duyguları ile de baş etmeye çalışmaktadır. Bunun yanı sıra asosyallik ve kendisini toplumdan soyutlama gibi durumlar da psikolojiyi bozan önemli sorunlar arasındadır.

En Etkili Psikolojik Yöntemler Nelerdir?

Psikolojik sorunlar yaşayan insanların genel olarak psikologlara yönelmesi doğru bir davranış biçimidir. Halk arasında psikoloğa gitmek farklı şekilde algılansa dahi, aslında bunun da bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Bedenimizde yaşadığımız rahatsızlıkların çözümü için doktora gitmek ne kadar doğru bir hareketse, ruhsal bir hastalık geçirildiğinde de doktora gitmek o kadar normaldir. Psikologların uyguladığı yöntemler sayesinde ruhen iyileşen hasalar, hayata artık daha farklı bakabilmekte ve sorunlarından kurtulabilmektedir. Sağlıklı insanlar haline gelenler, özgüvenlerini geri kazanabilmektedir. Örneğin; çeşitli korkuları olduğu için psikolojisi bozulan kişilere farklı terapiler uygulanırken, kaybetme korkusu yaşayan kişilere de farklı terapiler uygulanmaktadır. Bu nedenle her gelen hastaya uygulanacak olan psikolojik yöntem de farklılıklar arz etmektedir.

İzmir psikolog

Kaç Seans Gitmek Lazım?

Öncelikle psikolojik bir rahatsızlık geçiren kişinin yaşadığı sorunların tespiti, hastanın tanınması, tedavi yollarının görüşülmesi gibi çeşitli konulardan sonra kaç terapi devam edileceğine karar verilmelidir. Çünkü kişiden kişiye değişen psikolojik sorunlar ve boyutları, hastalığın tedavi süresini de değiştirecektir. Bu nedenle net bir seans miktarı söyleyebilmek doğru değildir. Kimi hastalar kolay aşılabilecek sorunlar yaşarken kimi hastalar ise uzun seanslar geçirebilecekleri rahatsızlıklar yaşayabilmektedir. Bu nedenle hastanın iyi gözlemlenebilmesi, tedavi sürecinin nasıl işlediğinin doktor tarafından takip edilmesi gibi birçok aşama ile seans miktarları belirlenebilecektir. Holistik insan denilen ayrı parçada bütünselliğe giden bakış açısı da bu seansları oldukça etkileyen bir faktördür.

İzmir’de Meşhur Hangi Psikologlar Vardır?

Bireylerin kişisel özellikleri ve psikolojik yapıları birbirlerinden farklılıklar gözetmektedir. Eğitim hayatı, insan ilişkileri, sosyallik kavramına bakış açısı, sağlıklı bir vücuda sahip olunmaması gibi sebepler psikolojik olarak büyük etki yaşatan olgulardır. Tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir ilimizde de birbirinden kıymetli doktorlar bulunmaktadır. Genel olarak İzmir’de en meşhur psikologlar şu şekildedir; Opr. Dr. Ali Ata Özdemir, Dr. Murat Sarısoy, Psk. Begüm Üreten, Psk. Nazlı Tutan, Psk. Sinem Malkoç, Uzm. Dr. Seval Baysal, Uzm. Dr. Evrim Ebru Yılmazer, Psk. M. Berk Karaoğlu, Uzm. Dr. Mehmet Oğuz ve daha birçok birbirinden değerli ve kıymetli uzmanlar İzmir’de görevlerini yerine getirmektedir. İnsan psikolojisi hakkında yaptıkları çalışmalar ve başarılı tedavi yöntemleri ile İzmir’de her daim ihtiyaçlara cevap veren doktorlar ile psikolojik sorunlar ile vedalaşabilirsiniz. Böylece sıkıntı, stres ve tüm psikolojik rahatsızlıklarınızı geride bırakabilir sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.